1963 – současnost Mezinárodní házená

Pokračovatelkou „Národní“ házené byla házená podle mezinárodních pravidel, když k rozhodnutí přeorientovat se na tuto míčovou hru vedla hráče především vidina styků se zahraničními soupeři. Tento sen se jim podařilo později uskutečnit.

Nejprve zájezdem do Erfurtu v NDR, recipročním střetnutím s francouzským týmem a velkou atrakcí pro domácí příznivce byl určitě přátelský zápas s Kubou, jenž se hrál na stadionu vedle hřiště odbíjené. Také na vydařené týdenní turné v Belgii jeho účastníci jistě dodnes rádi vzpomínají.

Do soutěží v rámci kraje vstoupili házenkáři s velkým nadšením, ale brzdily je problémy s malým počtem dobrovolných činovníků. Ty vyvrcholily v roce 1969, kdy nebylo družstvo mužů přihlášeno do soutěže a činnost se soustředila jen na žáky a dorostence.

Zůstaňme však u družstva mužů. To bylo opět sestaveno pro období 1971-72 a bylo doplněno především mladými hráči. Dosáhla až nečekaných úspěchů a situace z let 1952 – 1956 se začala opakovat po dvaceti letech. Omlazený kolektiv vybojoval titul přeborníka Východočeského kraje a zajistil si postup do divize. I v této náročné soutěži zvítězil, což znamenalo postup do moravské skupiny II. ligy. Mezi moravskými zkušenými celky to nemělo naše mužstvo lehké, ale drželo se v ní až do doby, kdy došlo k reorganizaci a muži museli znovu bojovat v přeboru kraje. Umisťovali se sice stále mezi nejlepšími, ale úsilí postoupit do vyšší soutěže se jim nepodařilo proměnit ve skutečnost několik let.

Až přišel rok 1992. Mužstvo soutěžilo v oblastním přeboru a jeho umístění na čele soutěže znamenalo postup do III. ligy, která byla nově utvořena pro období 1993 – 1994. V ní dosáhlo mužstvo v těžké konkurenci dalšího úspěchu a vybojovalo si postup do II. ligy. Dlouhých šest roků se pohybovali házenkáři dobrými výkony v první polovině druholigových tabulek, když jim k pěkným výsledkům přispělo krásné prostředí sportovní haly ZŠ Strž a velkou měrou skvělí domácí příznivci.

V sezoně 1999 – 2000 se umístili na třetím místě a to jim zajistilo postup mezi házenkářskou elitu do první ligy. Zájem příznivců házené se ještě zvýšil a za jejich podporu se hráči dokázali odměnit výsledky, které jim zajistily 5. místo v prvoligové tabulce. V následujícím soutěžním období však nastal pád. Na něm se podepsaly špatné výsledky v jarní části soutěže a v baráži pak skutečnost, že po nerozvážném činu jednoho z činovníků házené se musely zápasy o udržení hrát v hradeckém azylu.

O návrat do první ligy usilovali házenkáři dva roky a podařilo se jim to právě v tomto jubilejním roce, kdy by měla házená důvod k dvojnásobným oslavám. O tom rozhodly skutečnosti, které nelze opomenout. V prvé řadě neztratili v domácí hale ani bod a deset bodů si přivezli z hal soupeřů. Tři poslední zápasy sehrálo mužstvo famózním způsobem. A co je zvláště na vítězství ve II. lize a na postupu nejcennější? K vytčenému cíli dospěli s vlastními hráči doplněnými třemi perspektivními dorostenci, kteří se na konečném úspěchu velkým dílem podíleli. Svoji roli i přes některou kritiku zvládl trenér Michal Picha výborně, když mužstvo do první ligy dovedl.

V 1. lize převzal trenérskou taktovku bývalý reprezentant Karel Hracha a pod jeho vedením si mužstvo vybudovalo pevné místo mezi prvoligovými týmy. Výsledky našich hráčů se rok od roku zlepšovaly. V sezonách 2006/2007 a 2007/2008 se tým umístil na 2. místě. Úspěch největší přišel v roce následujícím. Tým 1. HK Dvůr Králové slavil historický triumf v 1. lize mužů, který mu zajišťoval právo na baráž o extraligu. Barážovým soupeřem nám byl tým SKP Arcimpex Frýdek-Místek. V domácím prostředí ve fantastické atmosféře (žluté peklo) náš tým dokázal senzačně zvítězit. Na půdě Frýdku-Místku už tak úspěšný nebyl, ale i přes to jsme získali právo účasti v extralize, díky odhlášení celku Hustopečí.

V premiérové extraligové sezoně se na lavičce vedle Karla Hrachy st. Objevil také Petr Šulc, který zde již v předcházejících letech působil. Vysílalo se první televizní utkání ze Sportovní haly ZŠ Strž, velká senzace pro naše město. Avšak sezona mezi elitou, nebyla úspěšná. Tým klopýtal od porážky k porážce a výsledkem byla po roce opět baráž. Tentokrát v opačné roli. Vyzyvatelem našeho týmu bylo družstvo KP Brno. To obě utkání dokázalo vyhrát a my jsme se po roce opět stěhovali zpátky do první ligy.

Posestupové sezony pro nás nebyly vůbec lehké. Tým bojoval o záchranu i zde a hledal svou tvář. Během dvou sezon se u týmu vystřidali tři trenéři, Karla Hrachu nahradil Karel Schmidt a toho následně Michal Picha. Tyto špatné výsledky vyvrcholily v sezoně 2011/2012 sestupem do 2. ligy, stalo se tak po 8 letech působení v 1. lize.

Omlazený tým se však ve 2. lize rozehrál k famózním výkonům. Na jaře roku 2013 nepoznal v soutěži přemožitele, umístil se na druhém místě za suverénní Prahou 4 a díky tomu si vysloužil, po roce, právo návratu do 1. ligy!