Z kroniky města

1961

Muži, hrající českou házenou v II. lize, skončili na 3. místě s 19 body.

1962

Družstvo mužů Jiskry Tiba České házené se po čtyřech letech opět probojovalo do I. ligy české házené. První zápas v I. lize sehráli 26. srpna. Žáci, dorostenci i dorostenky oddílu české házené skončili ve finále o přebor Východočeského kraje na druhém místě.

1963

Muži oddílu české házené přešli v letošním roce na mezinárodní házenou. Bojovali v krajském přeboru.

1964

Letos oslavuje oddíl házené 20. výročí svého založení. Oddíl byl založen r. 1944, nyní je součástí T. J. Jiskra – Tiba. V roce 1954 získalo družstvo mužů poprvé titul přeborníka kraje v české házené a postoupilo do celostátní soutěže (II. liga), roku 1955 si vybojovalo postup do přeboru republiky (I. liga) a skončilo na 3. místě.

Roku 1963 přešel oddíl mužů a žáků na mezinárodní házenou a české házené se věnují jen ženské složky. Letos si družstvo mužů vybojovalo titul přeborníka kraje 1963-4, dorostenky získali prvenství v turnaji Únorového vítězství, pořádaného T. J. Spoj Praha Žižkov 23. února a přivezly si stříbrný míč a broušený pohár. Ve dnech 20. – 21. června uspořádaly semifinále přeboru ČSSR z pověření ÚV ČSTV a KV ČSTV pod záštitou MěstNV. Dorostenky, které jsou přebornicemi kraje, se probojovaly do finále, v němž obsadily 4. místo. V rámci oslav 20 let házené v našem městě uspořádaly dorostenky 25. října tradiční 4. podzimní turnaj za účasti 6 družstev.

Družstvu mužů, které hraje mezinárodní házenou, se tím otevřela možnost mezistátních zápasů. Letos v červenci v rámci oslav 20 let osvobození Polska vybojovali utkání v Kamienné Góře, na oplátku zájezdu hostovali házenkáři MZKS Sudety Kameinná Góra v našem městě u příležitosti oslav dne tisku 20. září. V utkání zvítězila Jiskra 19:16. V červenci hostovali u nás házenkáři z Jugoslávie – družstvo DTV Partizan Lukavec (Bosna-Hercegovina).

1965

Tělovýchovná jednota T. J. Jiskra Tiba měla v roce 1965 – 5 oddílů, kopané, mezinárodní házené, české házené, oddíl šachový a plavecký. Oddíly mezinárodní házené a české házené byly nejúspěšnějšími oddíly jednoty. Oddíl mezinárodní házené mužů hraje II. ligu, družstvo žákyň jsou přebornicemi kraje 1964 – 1965.

1967

TJ Tiba uspořádala turnaj v mezinárodní házené v rámci Východočeského kraje.

1968

Muži TJ Tiba získali putovní pohár „Pochodně“ v 1. ročníku velikonočního turnaje v házené.

1970

Slavnostní vyhodnocení deseti nejlepších sportovců města za rok 1969 se konalo na besedě u předsedy MěstNV dne 16. prosince 1970. Jedním z oceněných byl i za házenou, Petr Civín.

Mezinárodní házená mužů TJ Tiba je účastníkem divize

1973

Dobrou reprezentaci sportu v našem městě prokázal oddíl házené TJ Tiba Dvůr Králové nad Labem vítězstvím v divizní soutěži ročníku 1972-1973 a účastní ve 2. lize házené.

1975

Na své schůzi dne 3. prosince schválila rada MěstNV vyhodnocení deseti nejlepších sportovců města Dvora Králové nad Labem za rok 1975, mezi nimi Dušek Ladislav – TJ Dvůr Králové nad Labem, oddíl mezinárodní házené.

1977

Oddíl házené – muži – získal již druhý rok titul „Přeborník Východočeského kraje“ dokončením krajské třídy v ročníku 1976 – 1977, bez ztráty jediného bodu.

1979

Družstvo házené mužů pod vedením trenéra Duchana se stalo vítězem přeboru Východočeského kraje. V srpnu hostil oddíl házenkáře VEB Umformtechnik Erfurt (NDR).

1980

Dne 14. března byli v zasedací síni MěstNV za účasti zástupců politického a veřejného života našeho města, zástupců TJ Dvůr Králové nad Labem a hostů slavnostně vyhlášeni nejlepší sportovci ve Dvoře Králové nad Labem za rok 1979. Na základě usnesení rady MěstNV předal uznání a věcný dar předseda MěstNV Luděk Teichman, jedním z oceněných byl i Vítězslav Kulhánek, člen oddílu házené. Nejlepší sportovec oddílů. Podílel se na získání titulu oddílu házené – přeborníka Východočeského kraje.

Družstvo mužů si letos vybojovalo účast v národní lize získáním 2. místa v kvalifikačních soutěžích. Utkání v národní lize se budou hrát na nově vybudovaném asfaltovém hřišti TJ pod Hankovým domem.

1982

4. září 1982 dvě mezinárodní utkání v házené s dělnickým klubem A. G de Bobigni (Francie)

1983

Stalo se již tradicí, že každoročně rada MěstNV vyhodnocuje nejúspěšnější sportovce a trenéry za uplynulý rok, kteří se významně podíleli svými sportovními výsledky, cvičitelskou činností, svými morálními vlastnostmi a obětavou prací na rozvoji tělesné výchovy a sportu a tím i na propagaci našeho města nejen v ČSSR, nýbrž i v zahraničí. Mezi oceněnými radou MěstNV ve Dvoře Králové nad Labem na návrh komise pro mládež a tělesnou výchovu MěstNV byl také Miloš KASTNER – oddíl házené – členem vítězného družstva přeboru Východočeského kraje v házené a trenérem mladších žáků, kteří bez porážky vedou v krajském přeboru. Je příkladem pro mládež a kladně působí na její výchovu.

Rada MěstNV udělila za rok 1982 „Čestné uznání“ za zásluhy o rozvoj tělesné výchovy a sportu funkcionářům TJ Dvůr Králové nad Labem. Jedním z oceněných byl Jaromír HALÍŘ, předseda oddílu házené.

Ve dnech 9. -20. května bylo družstvo mužů oddílu házené hostem dělnického sportovního klubu AC BOBIGNY ve Francii, kde sehrálo několik přátelských utkání a dva turnaje. Byl to reciproční zájezd za návštěvu francouzských házenkářů v září 1982 u nás ve Dvoře Králové nad Labem.

Hlavní sportovní akcí byl mezinárodní turnaj dne 15.5.1983 jehož se zúčastnila družstva Grossenstadtu z NSR, F.C.Kobenhavn z Dánska, jež bylo vítězem 1. ročníku tohoto turnaje, družstva z Francie a náš oddíl házené . Byl to turnaj velmi náročný, ježto družstva byla vyrovnaná. Naše družstvo se probojovalo do semifinále a do finále v němž porazilo obě francouzská družstva AC Massy 12:8 a AC Bobigny též 12:8. Tím se naše družstvo stalo vítězem turnaje a držitelem putovního poháru. Svým vítězstvím a společenským vystupováním reprezentovali naši hráči důstojně naši Tělovýchovnou jednotu a naše město i stát.

Dne 11.6.1983 zvítězilo naše družstvo házené mužů na hřišti Rudá hvězda Pardubice po dramatickém boji nad finalistou Slavií Hradec Králové 17:16 a stalo se krajským přeborníkem pro rok 1983. Tím postoupilo do kvalifikace pro II. Ligu.

1984

Na návrh TJ Dvůr Králové nad Labem a komise pro mládež a tělesnou výchovu při MěstNV byli vyhodnoceni nejlepší sportovci, trenéři a funkcionáři našeho města za rok 1983.

Jedním z oceněných sportovců byl také Jaroslav Šimek – TJ, oddíl házené, člen družstva – přeborník Východočeského kraje.

Po loňském úspěšném zájezdu byl i letos oddíl házené pozván v květnu dělnickým sportovním klubem AC BOBIGNY do Francie k přátelským a turnajovým utkáním s odborářskými družstvy Francie. Družstvo házené TJ sehrálo 13 utkání, ve všech zvítězilo a ve 3 turnajích dosáhlo rekordního skóre 186:98.

1986

Oddíl házené hostil v září družební oddíl AC Bobigny (Francie), s nímž sehrál úspěšně několik utkání doma i v Bobigny, za mezinárodní účasti družstev z NSR, Dánska, Francie, vždy vítězně.

1987

Oddíl má v současné době čtyři družstva v krajských soutěžích. Družstvo mužů skončilo v krajském přeboru pro ročník 1987 na 2. místě za družstvem Jičína. Družstvo starších dorostenců se umístilo v roce 1987 jako první a stalo se krajským přeborníkem. Starší žáci skončili v krajském přeboru na 3. místě. Oddíl uspořádal tradiční turnaj mužů o Podzvičinský pohár.

Oddíl splnil svůj závazek ve sběru druhotných surovin. :))

1993

Oddíl házené má 120 členů a celkově dobré umístění v soutěžích. Nejlépe jsou na tom muži – jsou na 1. místě a postupují do 3. ligy.

1994

Mezi nejoblíbenější sporty královédvoráků a také mezi úspěšné oddíly patří především první mužstvo házenkářů. Královédvoráci hráli II. ligu, kde v podzimní části roku 1994 skončili na osmém místě tabulky.

Boje našich házenkářů ve II. lize v jarní časti, byly střídavě úspěšní a neúspěšní. Jarní část zahájili královédvorští házenkáři remízou 21:21 a Dvůr Králové – Náchod 16:13. Následovala prohra s pražskou Slávií 24:26; remíza s družstvem Sezimova Ústí 16:16. V utkání Dvůr Králové – Sparta Praha zvítězila Sparta 19:25; Dvůr Králové pak porazil Duklu Praha B 23:16, a také Jičín 23:18. Poslední ligové utkání Dvůr Králové – SK Praha skončilo remízou 14:14. Královédvorský oddíl TJ, druholigový nováček, odehrál krásnou sezónu a skončil na nečekaném hezkém pátém místě tabulky.

Oddíl pracoval pod vedením trenéra Miroslava Šajnera, a pod jeho vedením se probojoval ze III. do II. ligy. Druholigová podzimní sezóna byla pro královédvoráky poměrně těžká. Hráčům chyběly zkušenosti a jako nováčci to neměli jednoduché. Přesto získali 10 bodů, osmé místo v tabulce, které bylo dost nadějné pro udržení se v soutěži.

To byl také hlavní cíl podzimního kola a také jakási podmínka pro vybudování sportovní haly, která dosud ve městě chybí, při základní škole ve Strži. Návrh haly musel být stejně přepracován, aby vzniklo házenkářské hřiště se všemi náležitostmi. Právě hala je pověstnou Achillovou patou královédvorských házenkářů. Původní předpoklad, že bude do podzimu 1995 v provozu, se nesplnil, protože finanční prostředky byly uvolněny na výstavbu kanalizačních sběračů. Azylem dvorských házenkářů bude tedy, jako v minulosti, hala SOU v Lázních Bělohrad. Sem hráči jezdili na tréninky a zde budou královédvoráci hrát i své domácí zápasy. Výjimky, že za hezkého počasí může být zápas odehrán na asfaltu, ve 2. lize neexistují. Snad se hráči haly dočkají v příštím roce a budou moci podzimní kolo házené odehrát už skutečně v domácím prostředí. Za své skvělé páté místo ve druhé lize, kde přeskočili i oddíly zvučných jmen by si to zasloužili. Jarní část se házenkářům vydařila, výborný výkon podalo celé mužstvo, zvláštěpak brankář Pavel Šturma, také Jan Hrobař ze Slavie Hradec Králové a Petr Skořepa z TJ Náchod, kteří zde tuto sezónu hostovali. Dobře pracovala celá obrana, a dobře se dařilo také v útočných fázích.

Odměnou házenkářům byl srpnový sportovně turistický zájezd do Belgie, kde hráči pobyli týden v městě Eupen se 17000 obyvateli. Odtud poznávali Belgii a sehráli zde pět zápasů s belgickými ligovými celky.

Podzimní házenkářské soutěže odstartovaly v měsíci září. Bojovat budou dvě družstva mužů, mladší dorostenci, mladší žáci a minižáci.
Do bojů o body vstoupilo královédvorské družstvo A už 17. září utkáním v Třeboni, kde prohráli. Trenérem byl jako již dříve Mgr. Petr Šulc z Náchoda, mužstvo posílil hostující Richard Skalický.

Výsledky podzimní části: Třeboň – Dvůr Králové (28:20); Dvůr Králové – Bolevec (19:18); Písek – Dvůr Králové (18:20); Dvůr Králové – SK Praha (20:19); Jičín – Dvůr Králové (18:18). V této chvíli byli královédvorští házenkáři na druhém místě tabulky. Další utkání přinesla 4 body: Nováček Ústí n. Labem – Dvůr Králové (26:25); Dvůr Králové – Náchod (15:17); Sezimovo Ústí – Dvůr Králové (20:25); Dvůr Králové – Sparta Praha (23:20). Po devátém kole byli královédvoráci na 5. místě tabulky.

Konec podzimní části II. ligy se nevydařil. Zápas Bohemians Praha – Dvůr Králové (18:16), a utkání Dvora Králové s nováčkem tabulky, celkem Rokycan, nebylo dohráno. Odehrálo se pouhých šestnáct minut zápasu, pak trenér Rokycan hráče odvolal. Důvodem byl střet dvou protihráčů s následným zraněním hostujícího hráče Rokycan, který hosté brali jako úmysl inzultaci. O výsledku dodatečně rozhodovala disciplinární komise. Ústředního svazu házené v Praze, která výsledek kontumačně upravila na 12:0 ve prospěch domácího mužstva a tak si královédvoráci na své konto připsali další dva body.

2000

Vynikajícího úspěchu dosáhli starší žáci házenkářského oddílu TJ Dvůr Králové nad Labem na přeboru České republiky v Lovosicích, kde získali bronzové medaile. Jsou tedy třetí v republice.

2001

Již od počátku účinkování v 1. lize se daří házenkářům udržet na čele tabulky. Bylo období, kdy tabulku dokonce vedli. Poslední zápasy se již tak nevydařily a došlo k těsným prohrám, které mohly zapříčinit, že by se dostali mimo elitní skupinu prvních šesti mužstev.

Házenkáři jsou však nyní ve finálové skupině a příznivci tohoto sportu se mohou těšit na další příjemná překvapení.

2002

Házenkáři, kteří sestoupili do 2. ligy, se zatím velice dobře drží. Mužstvo 1. HK Dvůr Králové již sehrálo čtyři zápasy a dosáhli plného bodového zisku. Hraje se ve sportovní hale Strž, na posledním zápase bylo 310 platících diváků.

2004

Po vítězství v předposledním kole druhé ligy házené je již jisté, že mužstvo 1. HK Dvůr Králové postoupí do 1. ligy. K tomuto uvedl hrající trenér Michal Picha:

„Jsme rádi, že nemusíme rozhodovat o postupu až v posledním kole, kde by mohla sehrát velkou roli psychika. Máme všichni velkou radost z návratu do první ligy. Naše radost je násobena skutečností, že jsme poprvé vyhráli druhou ligu, přestože při tehdejším postupu jsme šli o soutěž výš z třetího místa. Navíc jsme uspěli v hodně vyrovnané skupině. V případě naší prohry se mohlo rozhodovat v posledním kole o postupu dokonce mezi třemi celky. Považuji za cenné, že jsme soutěž vyhráli jen s místními borci, všichni jsou dvoráky“.

2005

Mladí házenkáři našeho města byli úspěšní 

Na neoficiálním mistrovství České republiky, uspořádaném v Liberci za účasti 28 družstev „minižáků“ z Čech a Moravy, se vrcholné soutěže zúčastnilo i družstvo našeho města. V konečném pořadí se družstvo umístilo na třetím místě, první byly Kobylisy, druhý Jičín. V jednotlivcích se dostalo ocenění Kryštofu Černému (48 branek) a brankáři Filipu Pfeiferovi.

Sestava: Pfeifer, Smrček, Lamer, Havle, Spielberger, Holšán, Brzlínek, Dvořák, Pojezdný, Odvárka, Černý a Kirschbaum.

Házenkáři našeho města

Kanonýr první házenkářské ligy našeho města Daniel Fiedor bude nastupovat také v dresu Jičína, kde podpoří nově vzniklé extraligové soutěže. Obě mužstva se dohodla na hostování, a on sám k tomu říká: „Záleží na dohodě klubů. Budu hrát tam, kde bude potřeba“.

Do Dvora přijdou na hostování nadějní dorostenci z Jičína. Změna nastala také v postu trenéra, kdy hrajícího kouče Michala Pichu nahradí zkušený Karel Hracha, který zde již dříve hrál.

Pohár starosty města – házená
Byl první a uskutečnil se v hale ZŠ Strž. Utkalo se zde třináct mužstev ve dvou kategoriích, mladší a starší žáci. Mimo týmů z Čech zde byla dvě mužstva ze Švédska, města Nacka. Hrálo se systémem každý s každým, a podle dosažených bodů se střetla první čtyři mužstva o konečné umístění. Pohár v obou kategoriích získala obě mužstva z Jičína. V této souvislosti se uskutečnila další etapa spolupráce mezi žáky a učiteli ze Švédska. Jak uvedla ředitelka ZŠ Strž paní Šárka Šantrochová:

„Na tyto akce jezdilo nejvíce deset dětí. K nám jich ale přijelo čtyřicet. Po každé z některých
akcí by měla přijít tříletá přestávka, my jsme se ale s kolegy z Nacky dohodli, že se
sejdeme opět a to již v únoru příštího roku. Naši házenkáři dostali pozvání na mezinárodní
turnaj a děvčata tu sehrají několik přátelských zápasů ve florbale“.

2006

Házenkářům Dvora začala sezóna
V loňském roce obsadili házenkáři páté místo. Letos budou jejich soupeři: HK Sokol Chomutov, Sokol II Prostějov, Sokol Nové Veselí, Sokol HC Přerov, HK Slavia Praha, HK Slavia VŠ Plzeň, se kterými budou hrát doma.
Venku to budou další soupeři: Sokol Sokolnice, Tatran Litovel, TJ Náchod, Fatra Sl. Napajedla, Házená Leg. Hustopeče.

2007

V prvoligové sezóně 2006 – 2007 se umístili naši házenkáři v prvoligovém klání na skvělém druhém místě. Stříbrný tým bojoval v této sestavě:

Trenér: Karel Hracha st.
Mužstvo: Daniel Fiedor, Pavel Novák, Tomáš Janeček, Martin Babčaník, Radim Kulhánek, Jaroslav Šmelhaus, Michal Picha, Miloš Jůza, Karel Godár, Jiří Groh, Jan Hrobař, Martin Kotík, Martin Voňka. Karel Hracha ml. a Daniel Picha. Kronika blahopřeje.

Házenkáři vstupují do ligových bojů
Svěřenci kouče Karla Hrachy se v minulém ročníku umístili na druhé příčce tabulky. V letošním roce se utkají postupně s těmito soupeři:
HK Králové Pole Brno, HK Slavia Praha, TJ Náchod, Fatra Slavia Napajedla, HBS Jičín B, HK Chomutov, Sokol Kostelec na Hané, TJ Sokol Sokolnice, Tatra Litovel, Sokol HC Přerov a TJ Sokol II Prostějov.

2008

Důstojná rozlučka házenkářů
Krkonošský deník, 20.5.2008
Dvoráci v posledním kole porazili Prostějov, za mistrem zaostali v tabulce pouze o jediný bod. Zopakovat loňské umístěni v první lize se podařilo házenkářům 1. HK Dvůr Králové nad Labem. Po stříbrném roku 2007 se tým trenéra Karla Hrachy radoval z druhého místa i letos. A stejně jako v minulé sezoně, tak i v této nebyl daleko od historického vítězství v soutěži a postupu do extraligy. Loni oslavy mistrovského titulu hráčů z Podkrkonoší zatrhly Hustopeče, letos zlatý sen „ukradl“ Přerov.

„Se sezonou můžeme být spokojeni,“ shodli se předseda klubu Miloš Kastner i kouč
Dvora Karel Hracha. Druhé místo je skvělé. Být první je ale byt první. A vzhledem k tomu, jak
dopadla tabulka Druhé nejvyšší české soutěže mužů, každý Dvorák si při pohledu na ní řekne:
„Co kdyby …“

Na mistrovský celek Přerova totiž Východočeši ztratili pouhý jediný bod, což v překladu
znamená, že stačilo vyhrát o jeden zápas více a ve Strži by se po posledním zápase s Prostějovem třeba mohl slavit titul. Takhle se sobotním duelem Královédvorští „jen“ loučili se svými fanoušky a úspěšnou sezonou. A rozlučka to byla opravdu vydařená. Soupeře z Moravy porazili rozdílem 11 branek, avšak ani ten objektivně nevyjádřil jejich převahu v zápase.

„Utkáni se hrálo spíše v přátelském duchu. Už bylo vidět, že mužstva nemají motivaci.
Jsem rád, že jsme zvítězili, zahráli si všichni, když se na hřiště podívali i mladí kluci,“ hodnotil duel trenér Hracha.

2010

Dvůr doma ovládl bitvu nováčků
Extraligové vítězství číslo 2! Házenkáři Dvora Králové se po Třeboni radovali ze svého druhého skalpu v nejvyšší soutěži. Ve středeční (9.2.) bitvě nováčků porazili doma Přerov 22:20, přestože v poločase prohrávali. Vítěze držel skvělý brankář Babčaník.

Házenkáři Dvůr Králové – SKP Frýdek-Místek 19:18 (6:7)
V sobotu 20.2. měl domácí tým možnost odpoutat se poprvé v extraligové sezoně od samého dna tabulky. Stačila „maličkost“, porazit Frýdek na domácím hřišti. Po strop zaplněná hala ve Strži byla svědky opravdu velkého dramatu. Zápas začal náporem domácích. Ale úvodní dvě příležitosti skončily na brankáři hostí. To ještě nikdo v hale netušil, že je to předzvěst neskutečného trápení domácích střelců v koncovce. Neskutečně vydřená výhra patří hlavně všem fanouškům, kteří v sobotu Dvůr doslova dotlačili za dvěma veledůležitými body. Dvoráci tak už nejsou v tabulce poslední, patří jim 10. místo.

Dvorští házenkáři skončili poslední
Ani v závěrečném zápase play out se extraligoví házenkáři Dvora Králové nad Labem neradovali z vítězství. Po vyrovnaném poločase doplatili na neproměňování šancí, a body si odvezl do Přerova soupeř. Dvůr Králové – Přerov 26:32 (16:16). Příští sobotu tak Dvoráci nastoupí k prvnímu zápasu baráže, který sehrají na palubovce vítěze první ligy, KPS Brno.

Ve středu 8.9.2010 byla v konšelské síni Staré radnice slavnostně předána ocenění Osobnost města Dvůr Králové nad Labem za rok 2009. Pamětní list, minci vydanou k výročí 740. výročí první písemné zmínky o městě, stříbrnou pamětní minci a další věcné dary si za šíření dobrého jména našeho města přišli od starostky Mgr. Edity Vaňkové a místostarosty Mgr. Vasila Bibena převzal také Karel Hracha za trenérskou činnost v oblasti sportu – dosáhnul vynikajících výsledků v házené. Dvojnásobný mistr republiky, trenér královédvorského házenkářského týmu, který pod jeho vedením vstoupil do extraligy.